Nyomdai kisokos

Egy kis segítség...

Szeretnénk Önt is az egyre bővülő elégedett megrendelőink között tudni!

Ezért segíteni szeretnénk, hogy a beküldött állományok mind minőségben, mind szakmailag megfeleljenek a nyomdai elvárásoknak!

Nyomdai szerkesztési útmutató

A  nyomdai minőség eléréséhez, kérjük, hogy a grafikai anyagát az alábbi szempontok alapján készítse el. 

Nyomdai anyagát a termék adatlapján látható információk alapján, 1:1 méretben szerkessze meg. A grafikát mindig helyezze az adott méretű lap közepére. 

 

Nyomdánkban a grafikai anyagok leadását PDF/X-1a:2003 formátumban kérjük.

A PDF/X (PDF for eXchange) szabványokat a problémamentes nyomdai anyagleadás, állományfeldolgozás és gyártás érdekében hozták létre.

A népszerű PDF kiterjesztés a Portable Document Format (hordozható dokumentum formátum) megnevezés kezdőbetűiből áll. A fájlformátumot az Adobe fejlesztette ki a dokumentumok rendszerektől (operációs rendszerek, eszközök, szoftverek, stb.) független megjelenítésének céljából. A PDF dokumentumok lényege tehát, hogy minden platformon ugyanúgy jelennek meg.

Általánosságban a PDF dokumentumok készítése és felhasználása nem kizárólag nyomdai célokra történik, ezért tartalmazhatnak olyan információkat is, amelyek a nyomdai feldolgozásra alkalmatlanok, vagy hibás nyomatot eredményeznek. Az ebből adódó problémák elkerülhetőek az anyagleadásra szánt állományok PDF/X szabványoknak való megfeleltetésével.

PDF/X-1a:2003 formátum alkalmazása a nyomdai anyagleadásnak a lehető legbiztonságosabb módja. A szabványnak megfelelő állományokban csak CMYK, Gray és direkt (Spot) színek engedélyezettek, nem lehet bennük többrétegűség, transzparencia, valamint különböző beágyazott ICC színprofilok. Minden CMYK elemet a nyomtatási technológiának megfelelő kimeneti színprofillal (Output Intent) szükséges színre bontani (CMYK állománnyá alakítani), illetve létrehozni. A szabvány használatával az anyagleadás egyértelművé és gördülékenyebbé tehető, továbbá számtalan grafikai probléma kiküszöbölhetővé válik. Megbízhatósága miatt ezt a formátumot kérjük használni!

  • PDF/X-1a:2001 szabvány a PDF/X-1a:2003 korábbi változata. Jelentős különbség nincs közöttük, így mindkét formátum megfelelő az anyagleadáshoz.
  • PDF/X-3:2002, PDF/X-3:2003 szabványok esetében a PDF tartalmazhat RGB, CIE Lab színterű színeket, illetve beágyazott ICC színprofilokat is. Amyennyiben ezek nem megfelelően vannak beállítva, úgy eltérés lehet az elvárt és a nyomda által feldolgozott állomány színei között. A szabványok használatát azért sem javasoljuk, mert a PDF/X-4 formátum ezeket már meghaladta.
  • A PDF/X-4 szabvány esetében a PDF tartalmazhat RGB, CIE Lab színterű színeket, beágyazott ICC színprofilokat, továbbá transzparenciákat és rétegeket (layer) is. Amyennyiben ezek nem megfelelően vannak beállítva, úgy eltérés lehet az elvárt és a nyomda által feldolgozott állomány színei között. A népszerű szabvány használatát sokoldalúsága ellenére nem javasoljuk.

KIFUTÓ – A vágott méreten kívül, körben 3 mm

A kifutó a nyomdatermék tényleges méretén túli terület, ahová a háttérszínt, grafikát, vagy a termék szélére kinyúló képeket ki kell futtatni. 

A hibák elkerülése érdekében:

A dokumentum minden oldalán 3 mm kifutót alkalmazzon. A vágási-, hajtási-, szín- és egyéb jelöléseket kérjük a kifutóban helyezze el, a dokumentum méretén kívül. A vágott méret szélétől tartson legalább 5 mm biztonsági távolságot.

BIZTONSÁGI TÁVOLSÁG – A vágott méret szélétől tartson legalább 5 mm biztonsági távolságot

Hagyjanak egy 5 mm-es margót a vágójeleken belül, ahova nem kerülnek fontos grafikai elemnek ez a margó = biztonsági távolság. Kerüljék el a fontos grafikai elemek, valamint szöveg elhelyezését ezen a margón belül.
Amennyiben mégis túl közel raknak grafikai elemet vagy szöveget az oldal széléhez, a papír vágásánál problémák adódhatnak.

SZÍNPROFIL – Coated FOGRA 39 vagy ISO Coated V2

A nyomdánk által használt színprofilokat a grafikus tervező programok már tartalmazzák. Nyomdánk által elfogadott színprofilok: Coated FOGRA 39 és ISO Coated v2 (ECI) A PDF fájl készítése során kérjük a két színprofil egyikét használja.

Ha mégsem rendelkezik a szükséges profilokkal, azokat az ECI (European Color Initiativ – http://www.eci.org/en/downloads#icc_profiles_from_eci) honlapjáról ingyenesen letöltheti.

SZÍNMÓD – CMYK

A nyomdai anyagot a 4 színes nyomtatásnak megfelelően, CMYK módban készítsd el! Minden grafikai elemet konvertálj CMYK-ba, hogy a képernyőn is a megfelelő színeket lásd! Ez azért szükséges, mert ugyan az RGB színmódú tartalmi elemek a nyomdai feldolgozás során automatikusan átalakításra kerülnek, de ennek következtében a kész anyagon az eredeti színnel nem minden esetben megegyező szín jöhet létre.

Az RGB színmódban leadott anyagok okozta nyomtatási hibákért, szín eltérésekért nem vállalunk felelősséget.

KÉPEK – A használt képek felbontása min. 300 dpi

Minél magasabb a használt képek felbontása (dpi) annál jobb a képminőség. A minőségvesztés elkerülése érdekében a dokumentum képeit minimum 300 dpi felbontással kérjük megszerkeszteni a valós méretben. A dpi későbbi módosítása, növelése minőségromlással jár.

FEKETE SZÍN (szöveg) – A fekete szín helyes használata – K=100%

A fekete és a szürke objektumok (pl.: szövegek, vonalak) esetében a fekete színt csak a tiszta fekete (K=100%) színcsatornán adja meg. A Cyan, a Yellow és a Magenta színcsatornák értéke minden esetben 0% legyen. 100 % fekete szín használata esetén alkalmazzon felülnyomást.

Tiszta fekete kitöltés: Cyan 0%, Magenta 0%, Yellow 0%, Fekete 100%

Mély fekete kitöltés: Cyan: 30%, Magenta: 20%, Yellow: 0%, Fekete: 100%

A mélyfekete színt a szebb kitöltés érdekében csak összefüggő fekete tónusok (pl. háttér) esetében javasolunk használni.

BETŰMÉRET ÉS VONALVASTAGSÁG – minimális betűnagyság 6 pt. | minimális vonalvastagság 1 pt.

Minimális vonalvastagság pozitív vonalaknál (fehéren fekete) 1 pt., negatív vonalaknál (feketén fehér) 2 pt.P

BEÁGYAZÁS – A betűk és képek be vannak ágyazva

A betűtípus hibák elkerülése érdekében kérjük, hogy a tervezés befejezése után, a dokumentum PDF-ben való mentése során az összes szöveges tartalmat ágyazza be vagy alakítsa görbévé. Kérjük, ügyeljen arra, hogy a szövegben előforduló szóközök és az alap betűtípusok (Arial, Courier, Times New Roman) is görbévé legyenek alakítva.

A standard betűtípusok a legtöbb PC-re installálva vannak, viszont léteznek olyanok, melyek nem jeleníthetőek meg minden gépen, ezért ezeket standard fontokká alakítják ezek a rendszerek.

  •  

KORREKTÚRA

Minden esetben az általunk szerkesztett anyagról gyártás előtt látványtervet küldünk – kivéve a nyomdakészen kapott megrendelés (ez esetben feltételezzük átnézését). A megrendelő feladata és felelőssége a tüzetes áttekintése, a rajta szereplő információk leellenőrzése, melyet írásos visszajelzésével hagy jóvá. Az esetlegesen benne maradó nyomdai hibákért felelősséget nem vállalunk!

Dolgozzunk együtt, hogy a végeredmény profi legyen…

wpChatIcon
hu_HUHungarian